Утрински Весник
Свет

САД во дипломатска офанзива за Хамас да го прифати договорот за прекин на огнот

Gaza.webp.webp

САД водат дипломатска офанзива за да го убедат Хамас да го прифати планот за прекин на огнот што го постави претседателот Џо Бајден, работејќи со ОН и светски лидери.

Бајден на 31 мај го направи својот најхрабар потег со јавно откривање на планот за запирање на конфликтот и на крајот завршување на војната. Во четвртокот, Белата куќа објави изјава на Бајден и 16 други светски лидери во која се повикува Хамас да се согласи, нагласувајќи: „Нема време за губење“.

Можете да прочитате

До мај 2024 присилно раселени 120 милиони лица – УНХЦР предупредува да нема апатија и недејствување среде најголемото присилно раселување

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра поради непочитување на правилата за азил

Израелските тенкови влегоа подлабоко во Рафа