Утрински Весник
Свет

САД нема да се двоумат да воведат дополнителни санкции за Русија и Северна Кореја

САД нема да се двоумат да воведат дополнителни санкции за Русија и Северна Кореја

Американците нема да се двоумат да воведат дополнителни санкции за Русија и Северна Кореја доколку склучат какви било нови договори за оружје, објави американскиот Стејт департмент.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на Министерството Метју Милер го издаде предупредувањето на брифинг како одговор на прашањата за средбата во Русија меѓу Владимир Путин и Ким Џонг-ун.

„Веќе презедовме голем број активности за да ги санкционираме субјектите кои посредуваа за продажба на оружје меѓу Северна Кореја и Русија и нема да се двоумиме да воведеме дополнителни санкции доколку е потребно“, рече Милер.

Тој нагласи дека е загрижувачки што Русија и Северна Кореја разговараат за зголемена соработка што може да ги прекрши резолуциите на Советот за безбедност на ОН.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина