Утрински Весник
Свет

САД ја менуваат парадигмата во одбранбениот пристап кон Блискиот Исток

САД ја менуваат парадигмата во одбранбениот пристап кон Блискиот Исток

САД ќе останат ангажирани на Блискиот Исток, изјави во средата висок функционер на Пентагон, тврдејќи дека националните безбедносни интереси на Вашингтон се испреплетени во овој регион, пренесува „Ал Арабија“.

dobivaj vesti na viber

„Да бидеме јасни: посветеноста на Америка на безбедност на Блискиот Исток е силна и сигурна. И ако бидеме принудени да одговориме на агресијата, ќе победиме и ќе победиме решително“, рече помошник-секретарот за одбрана за стратегија, планови и способности Мара Карлин.

Карлин истакна дека крајната мисија на САД е да ја поддржи дипломатијата, да го одвраќа конфликтот и да ги брани своите витални интереси.

Во иднина, начинот на кој САД ќе се борат и ќе победуваат нема да биде определен од бројот на војници на терен туку со одржувањето на подготвеноста за брзо реагирање на секоја криза.

Американските политика и влијание на Блискиот Исток претрпеа силен удар уште по инвазијата на Ирак и дополнително беа нарушени за време на администрацијата на Обама. Администрацијата на Трамп, пак, беше обвинета дека не ѝ помогна на Саудиска Арабија да одговори по иранските напади на нафтените полиња во 2019 година.

Откако Џо Бајден беше избран за претседател, неколку надворешнополитички потези беа насочени кон земјите од Заливот и Блискиот Исток, меѓу кои итно замрзнување на продажбата на оружје на традиционалните американски сојузници во регионот.

Карлин рече дека има „промена на парадигмата“ во американскиот пристап кон Блискиот исток, кој се фокусира на повлекување од нереалните цели за трансформација што често се гледани низ призмата на еднострани воени потреби.

Таа вели дека парадигмата сега повеќе се фокусира на компаративните предности во партнерствата и основите на здравата политика, градењето коалиции, усогласувањето на целите и средствата и поставувањето јасни и остварливи цели.

Карлин укажа на релативниот мир во Јемен, натамошната интеграција на Ирак во регионот, единството во рамките на ГЦЦ и постојаниот притисок врз ИС и Ал Каеда.

Директорот на Програмата за безбедност на Блискиот Исток во Центарот за нова американска безбедност, Џонатан Лорд, ја пофали визијата за присуството на Министерството за одбрана на Блискиот Исток.

Можете да прочитате

Летовите кон Москва ги намалуваат шансите на Грузија за кандидатски статус за ЕУ

ЦРЕА: Нафтената војна на Западот против Русија го губи момент

(Видео) Шефот на Вагнер бесен: Зошто по ѓаволите пуштате дронови да летаат кон Москва?