Утрински Весник
Свет

Руски хеликоптер се урна во езеро, се трага по екипажот

Хеликоптер Ми-8 на руското Министерство за вонредни ситуации се урна во езеро во северна Карелија со тројца членови на екипажот, соопшти денеска Министерството, додавајќи дека во тек е подводна потрага.

„Хеликоптерот беше на тренинг лет“, соопшти Министерството на апликацијата за пораки Телеграм.

„Хеликоптерот беше управуван од искусен екипаж со илјадници часови лет“, се додава.

Министерството соопшти дека во потрагата биле вклучени нуркачи и подводно возило на далечински управувач. Тие не објавија никакви информации за статусот на членовите на екипажот.

Регионот Карелија е поделен на два дела: финскиот регион Карелија и руската Република Карелија во северозападниот дел на Русија, меѓу Белото и Балтичкото море, каде што се урна хеликоптерот.

Можете да прочитате

Земјоделците од Централна и Источна Европа денеска ги блокираат границите и големите градови

Пожар во Австралија, повеќе од 2.000 луѓе се евакуирани, температури над 40 степени

Кина: Најмалку две лица загинаа откако товарен брод удри во мост