Утрински Весник
Свет

Русите градат пруга кон окупираните украински градови

Трагедија во Црна Гора – воз прегази жена кај Никшиќ

Руските сили почнаа да градат нова железница што ќе ги поврзе окупираните Мариупол, Волновака и Доњецк со јужна Русија, тврди украински официјален претставник.

dobivaj vesti na viber

Наводно, прво почнале да градат железнички мост на реката Калмиус.

Доколку успеат да го изградат, на тој начин би можеле да транспортираат залихи за својата војска без потреба од кримскиот мост.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина