Утрински Весник
Свет

Русија повторно побара седница на СБ на ОН за нападите на НАТО врз СРЈ во 1999

Sovetot Za Bezbednost Na Obedinetite Nacii Scaled.jpg

Првиот заменик на постојаниот претставник на Русија во ОН, Дмитриј Пољански, изјави дека Москва побарала состанок на Советот за безбедност на ОН за агресијата на НАТО врз Југославија во 1999 година, но оти руските дипломати се уште го чекаат одговорот на претседавачот со Советот.

Како што јави РТС, Советот за безбедност на Обединетите нации во понеделникот ја отфрли расправата за 25 години од почетокот на НАТО бомбардирањето на СРЈ, бидејќи за дневниот ред не гласаа доволно амбасадори на земјите-членки.

Дмитриј Пољански изјави дека Русија на 25 март испратила официјално писмо до јапонската мисија која претседава со Советот за безбедност на ОН, во кое бара што е можно побргу да се одржи состанок на Советот за безбедност на ОН посветен на 25-годишнината од агресијата на НАТО врз Југославија.

– Писмото е испратено до сите членки на Советот за безбедност и чекаме официјален одговор, рече Пољански на седницата на Советот за безбедност на ОН.

Можете да прочитате

Израелските жители се вознемирени од иранското гранатирање

Њујорк тајмс: Нетанјаху го откажа одмаздничкиот напад врз Иран по телефонскиот разговор со Бајден

Околу 20.000 свињи загинаа во пожар на фарма во Германија