Утрински Весник
Свет

Русија покрена постапка против американски државјанин за собирање биолошки разузнавачки информации

Русија покрена постапка против американски државјанин за собирање биолошки разузнавачки информации

Федералната служба за безбедност на Русија покрена кривична постапка против американски државјанин поради собирање биолошки разузнавачки информации, пренесува ТАСС.

dobivaj vesti na viber

„Федералната служба за безбедност отвори кривична постапка против американски државјанин врз основа на збир на докази според член 276 за шпионажа од Кривичниот законик на Русија“, се вели во денешното соопштение на веб-страницата на ФСБ.

Според агенцијата, тој е осомничен за собирање биолошки разузнавачки информации кои ја загрозуваат безбедноста на Руската Федерација.

Можете да прочитате

(Видео) Масовна тепачка на жени во авион

Убиена американска политичарка, ФБИ покрена итна истрага

Помпео: Путин немаше да ја нападне Украина доколку Трамп сè уште беше претседател