Утрински Весник
Свет

Русија масовно ги депортира мигрантите по терористичкиот напад во Москва

383eb3eb08fe28591454.jpeg
300x250 (7)

Русија врши рации во студентски домови и станови за кои е познато дека во нив се сместени мигранти од Централна Азија и врши масовни депортации како одговор на неодамнешниот терористички напад врз Москва, објави денеска рускиот независен медиум Медуза.

Неколку вооружени напаѓачи отворија оган во градското собрание Крокус во Красногорск, предградие на Москва, вечерта на 22 март, при што загинаа 144 луѓе.

300x250 (7)

Огранок на Исламската држава (ИСИС) ја презеде одговорноста за нападот набргу потоа, а Русија приведе четворица мажи од Таџикистан, наводните извршители на нападот. Вкупно, повеќе од десетина лица беа уапсени под сомнение дека се поврзани со нападот.

Извештаите сугерираат дека нападот ги влошил постојните антимигрантски чувства во Русија, земја која е домаќин на милиони работници од Таџикистан и други поранешни советски земји од Централна Азија.

Во последната недела од март, судовите во Санкт Петербург „примија 584 случаи на административни прекршоци поврзани со непочитување на миграциското законодавство“, пишува Медуза.

Од нив, прегледани се 515 предмети, а на 418 странци им е одредена мерка депортација во специјалните центри за привремен притвор.

„Уште 48 лица мора да платат казна и сами да ја напуштат Руската Федерација“, вели Медуза.

Само на 28 март два авиони со депортирани полетаа од аеродромот Пулково во Санкт Петербург, изјави за Медуза неименуван адвокат за човекови права.

„Сите специјални центри за притвор се преполни“, вели адвокатот.

Таџикистанското Министерство за труд, вработување и миграција денеска извести дека повеќе мигранти се враќаат дома од вообичаено.

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) вчера тврдеше дека спречила уште еден „терористички напад на преполно место“ во регионот Ставропол во јужна Русија.

ФСБ тврдеше дека уапсила тројца државјани на неименувана централноазиска земја кои наводно планирале да предизвикаат експлозија.

Ss1

Можете да прочитате

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван