Утрински Весник
Спорт

Рубљов спаси две меч топки и го елиминира Руне

Рубљов спаси две меч топки и го елиминира Руне

Андреј Рубљов се пласираше во четвртфиналето на Австралија опен. Во драматичен меч рускиот тенисер го победи младиот Данец Холгер Руне.

dobivaj vesti na viber

Рубљов победи во супер тај-брејкот во петтиот сет, откако претходно успеа да спаси две меч топки во 12. гем. Во супер тај-брејокт. рускиот тенисер губеше со 5:0 и 7:3, на краот го доби со 11:9.

„Прв пат успеав да добијам ваков меч“, изјави Рубљов по мечот.

Рубљов го победи Руне со 6:3, 3:6, 6:3, 6:4, 11:9 за три часа и 37 минути игра.

Андреј Рубљов во четвртфиналето ќе игра против Новак Ѓоковиќ или Алекс Де Минор.

Можете да прочитате

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија