Утрински Весник
Спорт

Рованпера ја искористи драмата на Ожие за победа на Акропол релито

Рованпера ја искористи драмата на Ожие за победа на Акропол релито

Светскиот шампион, Финецот Кале Рованпера стигна до својата трета победа во Рели ВРЦ шампионатот оваа сезона, триумфирајќи на Акропол релито во Грција со огромна предност од минута и пол пред Велшанецот Елфин Еванс, зголемувајќи си ги шансите за одбрана на титулата.

dobivaj vesti na viber

Рованпера со својата Тојота беше најбрз во осум од 15-те етапи на релито, но го презеде водството во релито во саботата навечер, кога неговиот колега, легендарниот Себастиен Ожие имаше големи механички проблеми и го загуби водството. Со ова тој доби предност од 2:04.4, по што во неделата лесно стигна до својата 11. ВРЦ победа.

Зад него беше подраматично, и Еванс успеа да го победи Дани Сордо во Хјундаи за 4.2 секунди, а со максималниот број на поени, Рованпера сега има предност од 33 поени пред Еванс.

Можете да прочитате

Шампионскиот дрес на Чембрлен продаден за речиси 5.000.000 долари

Истрага против четворица играчи на ПСЖ поради навредливи песни

Барса обвинета за корупција, претседателите на суд