Утрински Весник
Магазин

Роулинг за трансфобичните коментари: Многу фанови на Хари Потер ми се благодарни

Роулинг за трансфобичните коментари: Многу фанови на Хари Потер ми се благодарни

Писателката Џ.К. Роулинг верува дека има многу обожаватели на Хари Потер кои ги поддржуваат нејзините антитрансродови коментари.

dobivaj vesti na viber

Таа веќе некое време е во фокусот на јавноста поради нејзините ставови за трансродноста, откако во 2020 година се огласи на „Твитер“ за својот проблем со термините како „луѓе со менструација“.

„Луѓе со менструација“. Сигурен сум дека порано имало збор за овие луѓе. Некој да ми помогне“, напиша таа тогаш и предизвика огромна дебата за инклузивноста и трансфобијата, а нејзиниот твит исто така предизвика да изгуби многу фанови. Во најновата епизода од подкастот The Witch Trials of J.K. Rowling, авторката објаснува дека била свесна дека нејзините коментари ќе бидат контроверзни.

„Апсолутно знаев дека ако зборувам отворено, многу луѓе кои ги сакаа моите книги ќе бидат длабоко незадоволни. Не беше забавно и понекогаш се плашев за сопствената безбедност и безбедноста на моето семејство. Времето ќе покаже дали згрешив. Можам само да кажам дека долго, напорно и долго размислував за тоа и ја сослушав и другата страна“, изјави Роулинг.

Откако ги објави своите контроверзни ставови, ѕвездите од филмскиот серијал за малиот волшебник како Даниел Редклиф, Руперт Гринт и Ема Вотсон проговорија против неа, а многу фанови на Хари Потер се огласија на „Твитер“ за да кажат дека нивната љубов кон магичниот свет на Хогвортс е уништена.

Сепак, Роулинг смета дека многу фанови биле благодарни.

„Морам да ви кажам дека еден тон фанови на Потер се уште беа со мене. Еден куп фанови на Потер беа благодарни што го кажав тоа што го кажав. Останувам на секој збор што го напишав таму, но прашањето е што е вистина. И се противам на луѓето кои тврдат дека полот е конструкт, тоа не е точно,“ рече писателката.

Можете да прочитате

(Видео) Кинезите изградија единствен пат во светот, кој минува низ средина на река

Кејт Бекинсејл блесна на моден настан во Лос Анџелес

Том Круз нема никаков удел во животот на ќерка си Сури