Утрински Весник
Спорт

Роналдо откако се откажал од 16 милиони фунти од Јунајтед пратил порака: Слободен како птица

Роналдо откако се откажал од 16 милиони фунти од Јунајтед пратил порака: Слободен како птица

Англискиот новинар Пирс Морган открива дека Кристијано Роналдо му пратил порака дека се чувствува „слободен како птица“, откако се договорил со Манчестер јунајтед за раскин на договорот иако тоа го чинеше 16 милиони фунти.

dobivaj vesti na viber

Токму интервјуто на Роналдо со Морган предизвика Манчестер јунајтед да побараат раскин на договорот и му ги наруши односите на Португалецот со навивачите на клубот по бројните критики за соиграчите, за менаџерот Ерик Тен Хаг и за газдите на клубот. Морган открива дека му пратил GIF на Роналдо од филмот „Брејвхарт“ во кој Вилијам Волис вреска „Слобода“, и дека тој му дал едноставено одговор.

„Тој сметаше дека тоа видео е совршен за неговото чувство. Ми одговори: ‘Слободен како птица’“, објаснува Морган.

Морган исто така ги отфрли тврдењата дека Роналдо веќе има договор со саудискиот клуб Ал-Наср за 200 милиони долари годишно, и дека тој очекува клуб со кој ќе игра во Лигата на шампиони.

„Смета дека ако има добро Светско првенство ќе го добие тоа што го посакува – клуб во Лигата на шампионите со кој ќе го зголеми својот рекорд. Не се работи за пари, туку за играње фудбал на највисоко ниво“, објаснува Морган.

Можете да прочитате

По најновите докази за силувањето: Сопругата на Дани Алвеш ги избришала сите заеднички фотографии

Адеми доби понуда од Штутгарт, но Динамо Загреб не му дозволува да замине

Ајакс го смени тренерот по седум меча без победа