Утрински Весник
Спорт

Родик: Ако младите дознаат дека можат да го победуваат Ѓоковиќ тоа ќе биде неговиот крај

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и покрај поразот во полуфиналето на првиот сезонски гренд-слем турнир Австралија опен, во Мелбурн од Италијанецот Јаник Синер, остана на првото место на АТП листата. Настапот во Мелбурн на Ѓоковиќ го оцени како почеток на крајот на владеењето на српскиот тенисер во „белиот спорт“ поранешниот играч Енди Родик. -Малку разочара во Мелбурн, но тоа е нормално. Ѓоковиќ е најдобар во светот, но сметам дека ова е почеток на неговиот пад. Ако младите дознаат дека можат да го победат, тоа ќе биде неговиот крај, кажа Родик.

Можете да прочитате

РФМ одлуч реванш-мечот од баражот за пласман на СП-2025 да се игра во Скопје

Бразилскиот фудбалер Алвес доби казна од 4,5 години затвор за силување

Пепе стана најстариот учесник во плејофот на Лигата на шампионите