Утрински Весник
Спорт

Рио Фердинанд: Халанд го уништи Гвардиол

Рио Фердинанд: Халанд го уништи Гвардиол

Јошко Гвардиол е еден од најбараните стопери во светот на фудбалот, но синоќа доживеа дебакл со Лајпциг против Манчестер Сити и беше комплетно надигран од Ерлинг Халанд кој во директниот дуел му даде пет гола.

dobivaj vesti na viber

Гвардиол на првиот меч во Германија беше феноменален, го направи својот противник невидлив, а постигна и гол. Но, сѐ се промени синоќа на „Етихад“.

Рио Фердинанд, поранешниот прославен стопер на Манчестер Јунајтед и на репрезентацијата на Англија, а сега стручен коментатор на „БТ Спорт“, се осврна на играта на Гвардиол.

„Многу зборувавме за него. Најголемите клубови во светот го посакуваат, но Халанд овојпат го стави во центрифуга. Го мачеше, уништи. Гвардиол беше премногу нервозен и Халанд го победуваше во секој дуел. Кошмарна игра за Хрватот“, истакна Рио Фердинанд.

Можете да прочитате

Македонските девојки на ЕП-2024 ќе играат во Унгарија

Карло Анчелоти откри кои играчи на Реал Мадрид одбиле да шутираат пенали

Кристијано Роналдо доби спор против Јувентус, еве колку пари треба да му плати славниот клуб