Утрински Весник
Свет

Речиси 40 загинати во судирите долж спорната граница меѓу Судан и Јужен Судан

Речиси 40 луѓе, од кои многумина цивили, загинаа кон крајот на минатата недела во судирите во спорниот пограничен регион Абјеј меѓу Судан и Јужен Судан. Стотици побарале азил од мировниците на ОН стационирани таму.

-Во нападите на 2 и 3 февруари изгореа неколку продавници, беше извршен грабеж, вкупно 19 цивили загинаа, а 18 беа повредени, рече регионалниот министер за информации Булис Кох, додавајќи дека 18 лица загинале во одвоени напади во неделата. Меѓу убиените има жени, како и вработен во Лекари без граници.

Според претставникот на властите, во нападите биле вклучени млади од соседната провинција Варап, како и паравоени групи поврзани со бунтовничкиот духовен водач Гаи Махек.

За време на судирите, беше нападнат и персоналот на привремените безбедносни сили на Обединетите нации за Абјеј. Нивното оклопно возило било под оган во заседа.

Мисијата ги засили воздушните и копнените патроли за да спречи ескалација.

Во Абјеј често избиваат судири меѓу ривалските етнички групи Динка, кои се расправаат за административната граница, каде што се наплатуваат значителни царински давачки.

Регионот богат со нафта е заеднички управуван од Јужен Судан и Судан, при што и двете земји имаат право на тоа.

Во јануари, најмалку 54 лица, меѓу кои жени и деца, како и двајца мировници на ОН, беа убиени во напади во истиот регион. 

Можете да прочитате

Медведев: Руските сили би можеле да тргнат да го освојуваат Киев

Кличко бара Германија да и испрати на Украина ракети со долг дострел

„Сака да биде холивудски каубој“: Се огласи Кремљ откако Бајден го нарече Путин „луд кучкин син“