Утрински Весник
Свет

Рама: Акцијата на косовската полиција на северот е сосема непотребна

Рама: Акцијата на косовската полиција на северот е сосема непотребна

Дали ова што се случува на Косово го помага процесот во кој сите пријатели на Косово и Албанците се ангажирани во процесот на нормализација и меѓусебно признавање на Косово и Србија, праша вечерва албанскиот премиер Еди Рама и додаде дека тоа секако не е така, бидејќи „Тие се наши големи пријатели и изрази длабока загриженост“.

dobivaj vesti na viber

„Им се придружувам во повикот да не се продолжи со вакви потези, бидејќи тоа не само што е опасно, туку е сосема непотребен пат денес“, објави Рама на Твитер, алудирајќи на настаните на северот на Косово.

„Тоа е непотребен пат во време кога демократскиот свет инвестираше се во дијалогот, нормализацијата и меѓусебното признавање на Косово и Србија и кога е во центарот на вниманието на САД, Албанија и Европската унија“, изјави Рама.

Повеќе од десетина припадници на косовската специјална полиција рано денеска со џипови пристигнаа во зградите на локалната самоуправа во Косовска Митровица, Лепосавиќ, Зубин Поток и Звечан.

Косовската полиција интервенираше со фрлање солзавец и шок-бомби врз граѓаните на северот на Косово во Лепосавиќ и Звечан, кои се собраа за да ги спречат новите општински градоначалници, избрани на изборите бојкотирани од Србите, да влезат во зградите на локалната власт.

Можете да прочитате

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Американски булдог го нападнал сопственикот на игралиште во Англија: реагирала и полицијата

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една