Утрински Весник
Свет

Путин нареди потпишување договор со Минск за заедничка борбена обука

Путин: Можеби повторно ќе се повлечеме од договорот за украинското жито

Рускиот претседател Владимир Путин нареди потпишување договор со Минск за отворање центри за заедничка борбена обука на војниците на вооружените сили.

dobivaj vesti na viber

Инаку, во Белорусија започнаа тактички летачки вежби на Сојузните држави Русија и Белорусија. Главната цел на воените вежби е да се зголеми оперативната компатибилност во заедничкото извршување на борбените задачи.

„ Да се ​​усвои предлогот на Владата на Русија за потпишување договор меѓу Русија и Белорусија за формирање центри за заедничка борбена обука на војниците на вооружените сили на Русија и Белорусија. Да се ​​нареди на Министерството за одбрана на Русија да спроведе преговори со белоруската страна со учество на Министерството за надворешни работи на Русија и да се потпише споменатиот договор по постигнување договор“, се наведува во документот објавен на порталот за правни информации.

Фотографии од воздухопловни маневри беа објавени од Министерството за одбрана на Белорусија.

Можете да прочитате

Русија распореди ракетни системи на Курилските острови

Бил Гејтс ги објави предвидувања за иднината

Русија сериозно му се закани на Западот: Ќе одговориме ако испратите муниција со осиромашен ураниум