Утрински Весник
Свет

Путин, Гутереш и Си пристигнаа во Казахстан на самитот на Шангајската организација за соработка

20240703084444 Big 730x400 39.webp.webp

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Астана, главниот град на Казахстан, каде ќе учествува на 24. состанок на Советот на шефови на држави на Шангајската организација за соработка (ШСО).

На маргините на регионалниот состанок се очекува тој да разговара и со други лидери.

Рускиот претседател „најверојатно ќе се сретне“ со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган, изјави пред два дена турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан.

Двајцата лидери последен пат се сретнаа во септември 2023 година во Сочи, Русија. Според светските агенции, се очекува средба и со кинескиот лидер Си Џинпинг.

Кинескиот претседател веќе пристигна во Астана и се сретна со неговиот казахстански колега во претседателската палата.

Во главниот град на Казахстан пристигна и генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Се очекува тој да учествува на состанокот на самитот, кој ќе учествува на состанок во формат ШСО+, пренесува казахстанска новинска агенција.

„Се соочуваме со егзистенцијални предизвици – од продлабочена климатска криза и интензивирање на конфликти до глобална криза за трошоците на животот, растечка нееднаквост и големи технолошки нарушувања.

Сега е време да се здружиме и да работиме заедно во услови на растечка поделба. предизвиците со кои се соочуваме бараат ефективни меѓународни институции“, рече Гутереш.

Нагласи дека климатската криза и недостигот на вода се два проблеми кои можат сериозно да се одразат на Централна Азија.

Постојани членки на ШОС се Казахстан, Индија, Кина, Киргистан, Пакистан, Русија, Таџикистан, Узбекистан и од минатата година Иран. Заедно, тие претставуваат половина од светското население.

Белорусија ќе им се придружи оваа година. Одлуката беше објавена на самитот на ШОС во 2023 година. По самитот во Астана, Кина ќе стане ротирачки претседавач на ШОС за периодот 2024-2025 година.

Можете да прочитате

Тело на новороденче пронајдено во канта за ѓубре, уапсени маж и жена во Лондон

Трагедија во Швајцарија: Три лица настрадаа кога се урна скеле на зграда висока 60 метри

Во близина на Москва се урна патнички авион, загинаа три лица