Утрински Весник
Свет

Пукано во премиерот на Словачка, Фицо со хеликоптер префрлен во болница

Fico.jpg

Словечкиот Премиерот Роберт Фицо е ранет во пукотница пред зградата на Владата во Братислава, откако ја напуштал зградата по завршувањето на седницата.

Словачкиот портал Правда пишува дека напаѓачот испукал неколку куршуми во Фицо, по што полицијата го уапсила.

Премиерот на Словачка со хеликоптер е префрлен во болница во главниот град на Словачка.

Можете да прочитате

Гугл поставува кабел со оптички влакна од Африка до Австралија

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел