Утрински Весник
Спорт

ПСЖ подготвува 200 милиони евра за Халанд

ПСЖ подготвува 200 милиони евра за Халанд

ПСЖ на лето ќе се обиде да го донесе Ерлинг Халанд од Манчестер сити, пишува доверливиот францускиот портал „Футмеркато“. Парижаните на крајот од сезоната ќе започнат со реконструкција на тимо, од кој треба да си замине Нејмар и веројатно Лионел Меси.

dobivaj vesti na viber

Овој извор тврди дека голем интерес во клубот постои за Ерлинг Халанд, кој наводно има ослободителна клаузула од 200 милиони евра.

„Халанд не е среќен во Сити. Стилот на игра на Гвардиола не му одговара, а ако ПСЖ навистина ја плати оштетата, Сити ќе нема избор“, изјави аналитичарот на RMC, Даниел Риоло, кој тврди дека доколку ПСЖ не го донесе Халанд, ќе се насочи кон кон Виктор Осимхен од Наполи.

„Футмеркато“, го истакна и проблемот со финансискиот фер-плеј (ФФП) доколку Халанд дојде во Париз.

Сосема е јасно дека Норвежанецот би барал огромна плата, која заедно со онаа на Килијан Мбапе, кој заработува 70 милиони евра по сезона бруто, би биле огромен залак за ФФП на клубот. Сепак буџетот на плати би бил значително намален доколку Нејмар и Меси го напуштат клубот.

Доколку пропаднат трансферите на Халанд или Осимхен, следна цел е напаѓачот на Бенфика Гонкало Рамос.

Можете да прочитате

Франческо Бањаја потпиша нов договор со Дукати

Се отвора позиција за Ферстапен да се пресели во Мерцедес !?

УЕФА потврди: Од следната сезона нов формат на европските купови