Утрински Весник
Бизнис

Пропадна уште една банка во САД

Пропадна уште една банка во САД

Американските регулаторни власти ја затворија „Сигначер банка“ („Signature Bank“) со седиште во Њујорк, јавува Си-ен-ен.

dobivaj vesti na viber

Се работи за една од главните банки во крипто индустријата со седиште во Њујорк, најголемата веднаш до „Силвергејт“, која минатата недела објави дека ќе ликвидира. Оваа банка е исто така една од жртвите на актуелната криза на крипто-пазарот.

Американските регулатори донесоа одлука да го спречат ширењето на банкарската криза со затворање на банката, која е главен доверител во крипто индустријата. Одделот за финансии, Федералните резерви и Федералната корпорација за осигурување на депозити соопштија во заедничката изјава дека ја затвораат банката.

Регулаторите на банката објавија дека клиентите на „Сигначер банка“ имаат целосен пристап до нивните депозити, за да можат да си ги вратат парите.

„ Сите штедачи на оваа институција ќе бидат обесштетени, како во случајот со банката од Силиконската долина (СВБ), така што даночните обврзници нема да бидат на товар на никаква загуба“, велат регулаторите на банката.

Регулаторите ја затворија банката во Силиконската долина во петокот и ги запленија нејзините депозити, што е најголем пропуст на американска банка од финансиската криза во 2008 година и втор најголем досега.

Овој потег дојде неколку дена откако институцијата објави дека има оперативни тешкотии.

Можете да прочитате

Аргентина е на раб од банкрот, проценува агенцијата Фич

Бугарските овчари и козари на протест против македонските јагниња

РЕС одбележува една година постоење – Компанијата донесе најповолно снабдување со електрична енергија во енергетската криза