Утрински Весник
Свет

Пригожин: „Вагнер“ планира да регрутира околу 30.000 нови борци до средината на мај

Пригожин: „Вагнер“ планира да регрутира околу 30.000 нови борци до средината на мај

Приватната руска паравоена група „Вагнер“ планира да регрутира околу 30.000 нови борци до средината на мај, изјави денеска нејзиниот основач Евгениј Пригожин.

dobivaj vesti na viber

Тој во порака на Телеграм соопшти дека центрите за регрутирање на Вагнер во просек примаат од 500 до 800 луѓе дневно, пренесе Ројтерс.

Пригожин минатата недела изјави дека центрите за регрутирање на Вагнер биле отворени во 42 руски градови,пренесе Телеграф.рс.

Можете да прочитате

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Путин: Распоредуваме тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Невреме во Хрватска, град и снег ги побеле населбите покрај Јадранот