Утрински Весник
Македонија

Претрес во Сопиште, приведен дилер на дрога

Viber Image 2024 05 01 13 13 13 800.jpg

На 30.04.2024 полициски службеници на СВР Скопје во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, по претходно преземени оперативни мерки и активности, го лишија од слобода И.Ј.(37) од Скопје.

Имено, при претрес во неговиот дом во Сопиште, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана, кокаин, амфетамин, семки од растение, три дигитални ваги со остатоци од дрога. 

И.Ј. е приведен и против него ќе биде изготвена кривична пријава по чл.215 од Кривичниот законик, а денеска (01.05.2024) тој е изведен пред судијата на претходна постапка, кој му  определи мерка притвор во траење од 30 дена во КПУ Затвор Скопје.

Можете да прочитате

Николоски: Автопатот Охрид-Кичево, експресниот пат Градско-Прилеп и браната Отиња се трите проекти со кои ќе се занимавам oд следната недела

ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ БРАН ВО МАКЕДОНИЈА: Температурите од денес па се до недела ќе надминуваат 40 степени, меѓутоа во недела ни се заканува Суперќелијско невреме

Продолжен е рокот за регистрација за изборите за претседател на СДСМ