Утрински Весник
Македонија

Преминот Деве Баир повторно прооден, МВР го поправи дефектот на системот

Преминот Деве Баир повторно прооден, МВР го поправи дефектот на системот

По неколкучасовен застој, системот за контрола со кој работат граничните премини повторно е во функција и може да се влезе да се излезе од државава.

dobivaj vesti na viber

„Отстранет е дефектот на системот на сите гранични премини, истиот е оспособен за функција и се пропуштаат возила за влез и излез од земјава“, соопшти МВР.

Само итни случаи селектирани од полицијата моѓеа да ја поминат границата во периодот додека ситемот беше падна. Се формираа колони и за влез и за излез од земјава.

Заглавени во колона пред нашата граница останаа и дел од Бугарите тргнати на чествувањето по повод 151 годишнината од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев.

Можете да прочитате

ЛДП со осуда за скандалозната објава на Касами: „Македонија е мултиетничка држава“

Kасами: Тетово е главниот град на Албанците во Северна Македонија

Тинејџер силувал малолетничка