Утрински Весник
Македонија

Пратениците на СДСМ ќе поднесат измени на законите што ги регулираат платите на функционерите, најави Ковачевски

Interv U Na Pretsedatelot Kovachevski 1.jpeg

Димитар Ковачевски, претседател на СДСМ денеска најави дека е најдено уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите.

„Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе измена на сите закони со кои се регулираат платите на сите функционери“, потенцираше Ковачевски.

Web

Тој појасни дека со ова решение постоечките коефициенти ќе бидат намалени со што платите на сите избрани и именувани функционери нема да пораснат.

Можете да прочитате

Ванковска: БРИКС е еден од одговорите на она дека немаме друга алтернатива

ЗНМ и ССНМ: ОЈО да ја отфрли неоснованата кривична пријава на МВР кон новинарот Салиу

(Видео) Јакимовски најави мерка за помош на пенизонерите – гарантирани 25.000 денари за секое пензионерско семејство