Утрински Весник
Спорт

Познати се сите учесници во ЛШ – Ждрепката е вечерва од 18 часот

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Вечерва од 18 часот, во „Грималди фФорум“ во Монте Карло ќе биде бидат одредени групите за новата сезона во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Во првиот шешир покрај освојувачите на Лигата на шампионите и Лига Европа, во минатата сезона, Манчестер сити и Севилја се и Барселона, Наполи, Баерн, ПСЖ, Бенфика и Феенорд.

Вообичаено, ќе бидат одредени осум групи со по четири екипи. Првата фаза ќе ја мината по два тима од секоја група, а третопласираните ќе се преселат во Лига Европа.Дебитанти во елитното натпреварување се Антверпен и Унион Берлин.

Ова се сите учесници во Лигата на шампионите за сезоната 2023/2024.

Шешир 1: Манчестер сити, Севилја, Барселона, Наполи, Баерн Минхен, ПСЖ, Бенфика, Феенорд

Шешир 2: Реал Мадрид, Манчестер јунајтед, Интер, Борусија Дортмунд, Атлетико Мадрид, Лајпциг, Порто, Арсенал

Шешир 3: Шахтјор, Салцбург, ПСВ Ајндховен, Милан, Брага, Лацио, Црвена звезда, Копенхаген

Шешир 4: Јанг Бојс, Реал Сосиедад, Галатасарај, Селтик, Њукасл, Унион Берлин, Антверпен, Ленс.

Можете да прочитате

Зидан одбил понуда од Марсеј

Камавинга ќе добие нов договор

Њукасл по Сити оди на Манчестер јунајтед