Утрински Весник
Свет

Познат моден бренд оди во стечај, илјадници луѓе останаа без работа

Download 18.jpg

Познатиот моден бренд Есприт денеска треба да поднесе барање за стечај пред окружниот суд во Дизелдорф, пишува германски Билд.

Погодени се и шест фирми-ќерки и 1.500 вработени.

„Целта е да се реструктуира европскиот бизнис на Есприт, кој главно се управува од Германија, и да се репозиционира за во иднина“, велат од компанијата.

Наводно веќе се направени консултации со потенцијален инвеститор, пренесува Билд.

Тие пишуваат дека стечајот не е изненадување. Компанијата со седиште во Ратинген кај Дизелдорф со години е во криза.

Пред четири години, Еприт помина низ процес на реструктуирање, кога една третина од работната сила беше отпуштена и 100 филијали беа затворени. Ниту мерките за штедење, ниту затворањето на филијалите не помогнаа.

Можете да прочитате

Воениот кабинет на Израел вечерва ќе разговара за договорот за ослободување на заложниците

ОН: Над 670 луѓе загинаа во лизгање на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја

(ВИДЕО) Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тел Авив: Толпата побара оставка од Нетанјаху