Утрински Весник
Свет

Повеќе од 70 убиени во напад на израелската војска врз лица кои чекале храна во Газа

20240229125549 Big 730x400 61.webp.webp

Здравствените власти во Газа денеска соопштија дека во напад на израелската армија врз луѓе кои чекале хуманитарна помош во близина на градот Газа загинале повеќе од 70 луѓе, а 280 биле ранети, а болницата соопшти дека примила 10 тела и десетици ранети Палестинци.

Портпаролот на израелската армија изјави дека нема сознанија за гранатирање на локацијата.

Web

Портпаролот на министерот за здравство на Газа, Ашраф ал-Кидра, изјави дека нападот се случил на кружниот тек Ал-Набуси западно од градот Газа во северниот дел на енклавата.

-Медицинските тимови не можат да се справат со обемот и сериозноста на повредите на десетиците ранети луѓе кои беа донесени во болницата Ал-Шифа, рече ал-Кидра.

Директорот на болницата Камал Адван во градот Газа, Хусам Абу Сафијеха, изјави дека болницата примила тела на 10 загинати и десетици ранети во инцидентот западно од градот.

-Не знаеме колку се во други болници, изјави Сафијах.

Палестинците во Газа во последниве денови изјавија дека се принудени да јадат лисја и сточна храна, па дури и да колат говеда за храна.

Во соопштението Хамас предупреди дека инцидентот може да доведе до неуспех на преговорите насочени кон договор за прекин на огнот и ослободување на заложниците.

Во нападите врз Појасот Газа од 7 октомври, израелската армија убила 30.035 луѓе, а ранила 70.457, покажуваат најновите податоци на палестинското Министерство за здравство.

Можете да прочитате

Русија се одмаздува: Конфискуваше над 250.000 хектари земјоделско земјиште

Тринаесет земји на ЕУ силно го поддржуваат проширувањето како придонес за стабилноста

Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците, ќе им дава банкарски картички, а не готовина