Утрински Весник
Спорт

Последниот ден од преодниот рок „припаѓа“ на Барса – пристигнаа Феликс и Кансело

Последниот ден од преодниот рок „припаѓа“ на Барса – пристигнаа Феликс и Кансело

Додека сите очекуваа некоја „бомба“ во последниот ден од летниот преоден рок, очигледни победници се Барселона, кои ги запечатија позајмиците на португалската двојка, Жоао Феликс и Жоао Кансело.

dobivaj vesti na viber

Феликс пристигнува во „клубот за кој сонувал да игра од детството“ на позајмица од Атлетико Мадрид откако таму стана непожелен кај тренерот Диего Симеоне, а не се докажа ниту половината сезона која ја помина во Челси во Премиерлигата. Нему му се приклучува сонародникот, Жоао Кансело од Манчестер сити, кој пак беше во конфликт со Пеп Гвардиола кој во јануари го прати на половина сезона во Баерн Минхен.

Уште поважно за Барселона и тешката финансиска ситуација е тоа што двајцата пристигнуваат во Каталонија без обрска за купување, со што ќе имаат повеќе простор за маневар.

Можете да прочитате

Винисиус се враќа

Одложен натпреварот Партизан – Црвена звезда

Мирко Вучиниќ се соочува со четири годиншна затворска казна