Утрински Весник
Свет

Портпаролот на терористичката „ИД“ го пофали нападот што го изврши во концертна сала во московскиот регион

Yy 4.webp.webp
300x250 (7)

Портпаролот на терористичката мрежа „Исламска држава“ го пофали нападот што го изврши во концертната сала во предградие на Москва на 22 март, во кој загинаа повеќе од 140 луѓе, а над 300 се повредени.

Оваа изјава говорникот ја даде во однапред снимена порака, поставена на каналот на ИД на апликацијата „Телеграм“. Во пораката тој се претставува како Абу Хусајфа ал-Ансари и ги повикува следбениците на ИД да ги напаѓаат „крстоносците“ насекаде, особено во САД, Европа и Израел.

Ss1

„Го повикуваме Господ да направи да стигнете до Палестина за да можете да се борите таму со Евреите во бескрајна регионална војна“, рече портпаролот на поддржувачите на ИД.

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен