Утрински Весник
Свет

Порој пробива ограда на автопат во Германија: невремето предизвика катастрофални поплави

Screenshot 2024 06 03 192049.jpg

Југот на Германија беше погоден од обилни врнежи во последните денови, кои предизвикаа катастрофални поплави.

Многу области беа принудени да го евакуираат населението, а беа регистрирани и човечки жртви. На места блокиран е патниот и железничкиот сообраќај.

На социјалните мрежи се споделуваат фотографии и видеа кои ги покажуваат размерите на оваа природна катастрофа.

Видео од корисник на мрежата X стана вирално, прикажувајќи дел од автопатот во близина на Штутгарт каде што беше избегната катастрофа.

Можете да прочитате

Почина ДОНАЛД САТЕРЛЕНД: Тажната вест ја објави синот на познатиот актер

Добра вест за Македонците кои бараат работа во Германија: Се олеснуваат процедурите за работа

Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија