Утрински Весник
Балкан

Поради високите температури, на територијата на Србија на е сила портокалов метео аларм

Re.jpg

Поради високите температури во цела Србија е на сила портокалов метео аларм што укажува на опасно време.

Републичкиот хидрометеоролошки завод (РХМЗ) предупреди дека силен и долготраен топлотен бран денеска ќе услови максимални температури од 33 до 37 Целзиусови, а од утре до крајот на неделата од 35 до 40 степени.

На подрачјето на Белград максималната температура денеска ќе се движи околу 35 степени, а од утре до крајот на неделата од 37 до 40 Целзиусови степени.

Можете да прочитате

Во Дубровник измерена рекордна температура на морето

Вчера во Србија беше соборен рекорд во дневна потрошувачка на струја

Црвено предупредување за топлотен бран во Црна Гора, БИХ и делови од Хрватска