Утрински Весник
Свет

Поради приливот на Украинци, швајцарското население порасна минатата година со најбрза стапка од 1960-тите

Zeneva Svajcarska Stanovnistvo.jpg

Популацијата на Швајцарија минатата година се зголеми со најбрзо темпо во последните 60 години, поттикната од рекордната имиграција, вклучително и илјадници луѓе од воено разурната Украина, покажуваат прелиминарните податоци на Федералната канцеларија за статистика објавени во четвртокот.

Бројот на постојани жители се зголеми за 145.400 на повеќе од 8,96 милиони до крајот на 2023 година, што претставува зголемување од 1,6 отсто. Без Украинците зголемувањето би било 1 процент. Ова значи дека растот на населението е поголем отколку од раните 1960-ти, според заводот за статистика.

Портпаролот на канцеларијата рече дека последен пат стапката на раст била повисока во 1963 година. Во 2022 година, населението пораснало за 0,9 отсто. Нето имиграцијата во Швајцарија се зголеми повеќе од двојно на 142.300 минатата година, што е највисока досега, според канцеларијата. Од нив, 52.000 се Украинци кои не биле вклучени во постојани жители до 2023 година, рече портпаролот.

Речиси 264.000 луѓе имигрирале , а 121.600 заминале, покажуваат податоците.

Скоро 27 отсто од швајцарското население, или 2,416 милиони луѓе, се странци, според заводот за статистика.

Можете да прочитате

Њујорк тајмс: Нетанјаху го откажа одмаздничкиот напад врз Иран по телефонскиот разговор со Бајден

Околу 20.000 свињи загинаа во пожар на фарма во Германија

Вонреден состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во вторник поради нападот на Иран врз Израел