Утрински Весник
Свет

Поплави во Њујорк, прогласена е вонредна состојба

Поплави во Њујорк, прогласена е вонредна состојба

Во Њујорк денеска е прогласена вонредна состојба, кога голем дел од областа беше поплавена поради невремето, јавува „Би-Би-Си“.

dobivaj vesti na viber

Метро станиците се затворени, а дел од патиштата се под вода. Затворен е и еден терминал на аеродромот Ла Гвардија.

За ситуацијата зборуваше и гувернерката на Њујорк, Кети Хочул.

„Оваа бура е опасна по живот. Прогласувам вонредна состојба во Њујорк, Лонг Ајленд и долината Хадсон“, рече таа и ги повика луѓето да останат безбедни. Сметајте на ова во следните 20 часа“, додаде таа.

Властите издадоа предупредување за поплави во Менхетен, Бруклин и Квинс.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина