Утрински Весник
Магазин

Поминаа 20 години од победата на Руслана на Евровизија: Еве каде е денес

Ruslana.jpg

Кој не би се сеќавал на Руслана и песната „Диви танци“? Пред 20 години Украина за прв пат победи на најголемиот европски музички натпревар, а Руслана се уште е еден од главните симболи на Евровизија.

Песната „Диви танци“ стана синоним за Евровизија во овој век, а пејачката Руслана сè уште е една од најзапаметените победнички и натпреварувачки на сите времиња. Енергичниот перформанс со танчери и оган, етнички воин костими, заразен ритам и борбен дух ја направија украинската победничка песна толку незаборавна што се врежа во сечие сеќавање, а кој би помислил дека веќе поминаа 20 години од тој историски настап!

Победата на тогашната 31-годишна Украинка во Истанбул за прв пат ја донесе Евровизија во Украина, а успехот на Руслана се уште се слави во евровизиските кругови. Песната „Диви танци“ освен што е прва победа на Украина, се издвојува и како прва победничка песна која е отпеана на два јазика – украински и англиски.

Во 2022 година, Индипендент ја прогласи за 55-ти најдобар победник на евровизиска песна на сите времиња, а во 2023 година, Гардиан ја рангираше како 13-ти најдобар победник на Евровизија.

Песната ја изведува и денес, а многумина ќе се изненадат што и 20 години подоцна се вклопува во костим сличен на оној што го носеше воинката Ксена!

Нејзината популарност во родната Украина и понатаму е висока, а по Евровизија се посвети на политиката.

Во 2004 и 2005 година, таа активно ја поддржуваше Портокаловата револуција и се бореше против трговијата со луѓе со нејзината музика, во 2006-2007 година таа беше претставник во украинскиот парламент, а сега нејзиниот глас се слуша дури и во Америка. Таа неодамна го посети американскиот претседател Џо Бајден и разговараше со него за помошта за Украина, а често со своите настапи собира средства за армијата.

Со нејзиниот сопруг Олександар Ксенофонтов, таа ја води компанијата LuxenBourg Studio, која се занимава со снимање радио и филмска музика, а заедно соработуваа на победничката песна „Диви танци“.

Можете да прочитате

Еден симптом на мозочен удар може да се појави додека јадете

Полицијата ја уапсила Ники Минаж поради поседување лесни дроги

Лекарот на 114-годишна жена открива што можеме сите да направиме за да живееме подолго