Утрински Весник
Спорт

Победа за Саинц, Верстапен се откажа во третиот круг од трката во Австралија

Karlos Sainc Testovi U Bahreinu Formula 1 F1 22 Feb 2024 Profimedia 65d7877895565.webp.webp
300x250 (7)

Возачот на Ферари, Карлос Саинц е победник на трката за Големата награда на Австралија, која утрово се одржа во Мелбурн.

Саинц на патеката Алберт Парк ја постигна третата победа во кариерата, а ја постигна со време од 1:20:26.843.

Ss1

Тој се врати на патеката во Мелбурн откако пред две недели беше опериран против воспаление на слепото црево.

Второто место го зазеде неговиот тимски колега Шарл Леклер (+2,3669, кој исто така освои дополнителен поен за најбрз круг на трката, а трет Ландо Норис од Мекларен (+5,904).

Возачот на Мекларен Оскар Пјастри го освои четвртото место, Серхио Перез од Ред Бул беше петти, а возачите на Астон Мартин Фернандо Алонсо и Ленс Строл беа шести и седми.

Возачот на РБ тимот Јуки Цунода беше осми, а бодови освоија и возачите на Хаса Нико Хулкенберг и Кевин Магнусен.

Тројниот светски шампион Макс Верстапен, кој стартуваше од пол-позицијата, мораше да се повлече откако во третиот круг му се запалија сопирачките.

Тоа беше негово прво повлекување по две години и трка на истата патека.

По првите три трки во шампионатот, Верстапен има 51 бод,

Леклер е на второто место со 47, а Перез е само бод помалку на третото место.

Четвртата трка од шампионатот се вози на 7 април за Големата награда на Јапонија.

Ss1

Можете да прочитате

Реал во судиското продолжение ја кутна Барса која на двапати водеше на „Бернабеу“

Ливерпул преку Фулам се израмни на врвот со Арсенал

Вардар поразен од Воска во дербито на дното