Утрински Весник
Македонија

Побарал кисела вода, а добил корозивно средство – битолчанец завршил со труење на Токсикологија

Побарал кисела вода, а добил корозивно средство – битолчанец завршил со труење на Токсикологија

45-годишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба, ова во изјава за „Фокус“ го потврдил директорот на болницата, Ридван Бајрами.

dobivaj vesti na viber

Пациентот, според првичните информации, тврдел дека во кафуле во Битола побарал кисела вода и се отрул по само една голтка.

Човекот изјавил: „Се напив една голтка и осетив дека не е вода“.

„Пациeнтот има интоксикација со корозивно средство. Не знаеме како дошло до тоа, но таква изјава дава – дека бил во кафуле и кога ја отворил водата, од првата голтка почувствувал дека тоа не е вода“, рекол директорот на болницата за медиумот.

Во врска со настанот „Макфакс“ се обрати до МВР, од каде што се чека информација дали ваков случај бил пријавен кај нив.

Можете да прочитате

(Видео) Јовев: Не сум жртва на политички реваншизам, почна како суета, но може да прерасне во политички пазар

(Видео) Адвокатот на Јовев: Причината за смената се исплатени дежурства од 2022 година без потпис од министерот што е навреда на здравиот разум

СДСМ со граѓаните во Центар и Сарај: Со изградбата на коридорите најмалку 600 милиони евра за домашните комапнии