Утрински Весник
Македонија

По обработени над 90% гласови: Сиљановска Давкова освои 336.130, Пендаровски 167 388 гласови

Creator: Gd Jpeg V1.0 (using Ijg Jpeg V62), Quality = 82?

Стево Пендаровски освои 167 388 гласа, 19,94 отсто, Гордана Сиљановска Давкова 336 130 односно 40,04 отсто од гласовите, Стевчо Јакимовски освои 7.499 односно 0,92 отсто од вкупниот број на гласовите.

Кандидатот на ДУИ Бујар Османи освои 113 361, односно 13, 50 отсто, Билјана Ванковска 37.646 односно 4,48 отсто од гласовите, Арбен Таравари 80.236 илјади односно 9,56 отсто, Максим Димитриевски 74,246, односно 8,84 отсто од гласовите се резултатите од обработените 92,59% од гласовите.

Стевчо Јакимовски освои 7.719 или 0,92% од гласовите.

Можете да прочитате

Пустинска прашина од Сахара денеска и утре ќе ја зафати Македонија

Изработен нов електронски дневник, ќе се применува во новатa учебна година по тест периодот, соопшти МОН

Карамбол во Тетово – удрил во паркирани автомобили, повредени возачот и 19 годишен сопатник