Утрински Весник
Балкан

Пленковиќ: Бејби Лазања добива 50.000 евра од Хрватска

Fff.jpg

Бејби Лазања ќе добие 50.000 евра од  Хрватска за одличниот пласман на Евровизија 2024 година.

Оваа вест ја соопшти техничкиот премиер, Андреј Пленковиќ.

„Искрени честитки до Марко Пуришиќ, чие уметничко име е Бејби Лазања, за неговиот фасцинантен успех на Евровизија, каде што освои најголем број гласови од публиката, а се најде на второто место во целина. Ова е најголемиот успех на независна Хрватска од настапот на групата ‘Рива’“, рече Пленковиќ на 306. седница на владата и додаде:

„Му благодариме на Загреб за прекрасниот пречек, како и на Умаг, тоа беа навистина прекрасни слики од успехот на еден млад човек и навистина му посакуваме многу, многу успех во неговата понатамошна работа“.

Можете да прочитате

Драма на лет за Сплит: Maж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина и се заклучил во тоалетот

Уапсен маж кој од воздушна пушка застрела момче во парк во Белград

Лицата кои се превезувале во малиот авион што се урна кај Загреб се хрватски државјани