Утрински Весник
Свет

Планинар во Нов Зеланд преживеа пад од 600 метри

Планинар во Нов Зеланд преживеа пад од 600 метри

Планинар во Нов Зеланд преживеа пад од височина од 600 метри со само полесни повреди. Полицијата соопшти дека мажот паднал од планината Таранаки на Северниот остров и го спасило пролетното време кое го омекнало мразот па паднал во снег, пишува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Тие додадоа дека планинарот има исклучителна среќа што е жив. Алпинистот бил дел од групата која се искачувала на планината Таранаки во саботата кога паднал од врвот околу пладне.

„Гледајќи го нивниот колега алпинист како се лизга по планината и надвор од видното поле, друг член на групата се спушти за да се обиде да го лоцира“, соопшти полицијата.

Планината Таранаки има репутација како една од најсмртоносните планини во Нов Зеланд, според Советот за безбедност на планината на земјата. Во 2021 година двајца планинари загинаа при пад од истото место од кое викендов падна планинар. Таранаки е неактивен вулкан кој се наоѓа во релативна изолација на западниот брег на Северниот остров.

„Неговата изолација од другите планини, близината до брегот и географската локација предизвикуваат некои од најбрзо променливите и најнеповолните временски услови кои се наоѓаат во Нов Зеланд. Времето, во комбинација со сложениот и груб терен, создава многу уникатна средина. Една грешка може да биде катастрофална“, велат од Советот за безбедност на планините.

Можете да прочитате

Норвешка почна истрага за посвојувањето деца од странство, но тоа сепак е дозволено

Манфред Вебер реизбран за претседател на ЕПП

Голем пожар во Атика во Грција, зафатени се и куќи