Утрински Весник
Спорт

Пикси: Не знам што очекуваа луѓето!

Пикси: Не знам што очекуваа луѓето!

Српскиот селектор, Драган Стојковиќ-Пикси, вели дека е најважно што неговата репрезентација сама одлучува за пласманот во осминафиналето на Светското првенство на утрешниот меч со Швајцарија и додаде дека не му е јасно што очекувале српските навивачи на мечевите со Бразил и Камерун во првите две кола.

dobivaj vesti na viber

„Не сме роботи! Навивачите кои доаѓаат на стадион, исто така доаѓаат со исти емоции и тоа нормално. На Светско првенство секој гол и секој поен се многу важни. Ако победиме ќе видите колку е важен тој поен против Камерун. За Србија уште не е ништо изгубено. Не знам што очекуваа луѓето тука? Да ги победиме Бразил и Швајцарија? Па, и другите играат фудбал. Најважно е што оддлучуваме сами. Би ја сфатил таа катастрофа да загубевме и од Бразил и од Камерун. Играме меч за поминување во следното кол. Дали ќе биде лесно? Сигурно, нема! Но, не беше лесно ниту во Лисабон, ниту во Осло. Патот до победата постои, само треба да се пронајде“, вели Стојковиќ.

Можете да прочитате

По најновите докази за силувањето: Сопругата на Дани Алвеш ги избришала сите заеднички фотографии

Адеми доби понуда од Штутгарт, но Динамо Загреб не му дозволува да замине

Ајакс го смени тренерот по седум меча без победа