Утрински Весник
Свет

Песков: Не го признаваме судот во Хаг

Песков: Мобилизацијата заврши

Кремљ соопшти дека Москва не ја признава јурисдикцијата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, пренесува руската новинска агенција ТАСС.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одговори на прашање во врска со медиумските извештаи дека МКС наскоро се очекува да ги побара првите налози за апсење на руските функционери поради конфликтот во Украина.

Во 2016 година, рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одбивање на Русија да учествува во Римскиот статут на Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

Можете да прочитате

(Видео) Потресни сведоштва на украинските деца кои беа вратени од Русија

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени