Утрински Весник
Свет

Персоналот на аеродромите во Франкфурт и Минхен започна 27-часовен штрајк

Штрајкот на копнениот персонал на Луфтханза започна на неколку германски аеродроми, потврди утринава портпаролот на синдикатот Верди во Франкфурт, јави ДПА.

Аеродромите во Франкфурт и Минхен ќе бидат најтешко погодени. Луфтханза, најголемата германска авиокомпанија, откажа меѓу 80 проценти и 90 отсто од своите околу илјада летови закажани за денеска.

Верди ги повика и вработените во различни компании на Луфтханза во Хамбург, Берлин и Дизелдорф да преземат индустриски мерки.

Според компанијата, повеќе од 100.000 патници ќе мора да ги презакажат своите летови. На другите аеродроми во Германија генерално беа откажани врските до и од Франкфурт и Минхен.

Билетите за домашни германски летови може да се претворат во ваучери за железнички патувања, соопшти авиокомпанијата.

Луфтханза предупреди дека не треба да доаѓаат на аеродромот патниците чиј лет е откажан, бидејќи шалтерите за пререзервации нема да бидат екипирани.

Во центрите во Минхен и Франкфурт, екипажот за кратки летови ќе им даде приоритет на услугите на странските подружници на Луфтханза, Swiss, Austrian и Brussels Airlines со цел да ги одржат своите мрежи оперативни.

Индустриската акција е одговор на тековните преговори за платите на Групацијата Луфтханза за приближно 25.000 вработени во копнената екипа во Deutsche Lufthansa, Lufthansa Technik и Lufthansa Cargo.

Одбиена е понудата на работодавачите во вториот круг преговори на 23 јануари.

Можете да прочитате

Лула да Силва не го менува ставот дека Израел извршил геноцид во Појасот Газа

Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

(Видео) Бајден ја прекрсти вдовицата на Навални наместо Јулија ја нарече Јоланда !