Утрински Весник
Спорт

Пеп Гвардиола избран за менаџер на годината во Англија

Пеп Гвардиола избран за менаџер на годината во Англија

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, е избран за менаџер на годината во Англија, од Здружението на менаџери на Лигата (ЛМА). Тој заслужено го доби признанието откако го одведе Манчестер Сити до нов шампионски трофеј во најдобрата англиска лига.

dobivaj vesti na viber

Манчестер Сити има шанса да стигне и до тројна круна оваа сезона.

Конкуренција на Гвардиола му беа Артета од Арсенал, Де Зерби од Брајтон, Хоуви од Њукасл, Компани од Барнли и Шумахер од Плимут.

Можете да прочитате

Црвена звезда бара друг судија, навивачите на Партизан ќе го бојкотираат дербито

Миовски во тимот на колото во Шкотска

Ван Бастен: „Укинете го фудбалот кога не знаеме како да однесуваме“