Утрински Весник
Свет

Пекинг ја обвини владејачката партија на Тајван за сепаратизам

Пекинг ја обвини владејачката партија на Тајван за сепаратизам

Еден ден откако претседателот на Тајван лобираше за поддршка на Австралија за приклучување кон регионалниот трговски пакт, кинеската влада  ја обвини владејачката партија на Тајван дека бара независност.

dobivaj vesti na viber

Жу Фенглиан, портпарол на кинеската Канцеларија за прашања на Тајван, рече дека неодамнешните кинески воени вежби околу островот се одржани за борба против „ароганцијата на тајванските сепаратистички сили кои се борат за независност на островот“.

Тајванскиот претседател Цаи Инг-вен, кој во вторникот се сретна со шестмина австралиски пратеници кои беа во посета, побара поддршка од Австралија во обидот на Тајван да се приклучи на Сеопфатниот и прогресивен договор за транспацифичко партнерство, договор за слободна трговија меѓу 11 земји.

Австралиската парламентарна делегација разговараше за зајакнување на економската соработка со Тајван, особено за чиста енергија, и изрази интерес за тајванската полупроводничка индустрија.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина