Утрински Весник
Спорт

Партизан се врати од -20 за да ја „здроби“ Звезда во АБА-дербито

Партизан се врати од -20 за да ја „здроби“ Звезда во АБА-дербито

Партизан пред рекордни за АБА-лигата 17.124 гледачи, се врати од 20 поени негатива во првото полувреме за да стигне до маестрална 92:81 победа над вечниот градски ривал Црвена звезда во еден интересен меч од регионалниот шампионат.

dobivaj vesti na viber

По израмнетиот стрт, Звезда преку Факундо Кампацо стигна до одлична предност од 19:6, за тимот на Душко Ивановиќ во вторат четвртина да стигне и до 20 поени предност. Тие ја задржаа контролата на почетокот на второто полувреме, но потоа предводени од Лесор, Партизан се вратија за 66:63 негатива пред последната четвртина. Таа „црно-белите“ ја почнаа со 13:0 серија за целосна доминација.

Партизан сега има 19-2 скор, а Звезда со меч помалу 17-3 скор. Матијас Лесор со 27 поени и 7 скока беше најдобар за Партизан, додека Кампацо застана на 21 поен за Звезда, и тоа сите во првото полувреме.

Можете да прочитате

Катарците и Ретлкиф со „подобрени“ понуди за Јунајтед, акциите на берзата скокнаа!

Швјонтек се повлече од Мајами, се повредила кашлајќи

„Хитлерсон“ и неговите другари добија доживотна суспензија