Утрински Весник
Свет

Папата ќе прогласи за светец тинејџер кој починал од леукемија, прв од генерацијата милениумци

Merlin 178317087 304e6511 Bd94 45c6 A559 C0f154353210 Articlelarge.webp.webp

Папата Фрањциск му припиша уште едно чудо на италијански тинејџер кој во својот краток живот ги искористил своите компјутерски вештини за да ја шири верата и со тоа му овозможи да биде канонизиран како светец, првиот од генерацијата милениумци.

Карло Акутис, кој почина од леукемија во 2006 година на 15-годишна возраст, беше познат како „Божјиот инфлуенсер“. Роден во Лондон, тој израснал во Милано, каде што до својата смрт раководел со веб-страницата на миланската епархија, а подоцна и на Академијата на Ватикан.

Акутис беше бонифициран во 2020 година, откако му беше припишано едно чудо. Припишувањето на второ чудо значи дека тој би можел да биде прогласен за светец, но Ватикан не објави кога тоа би можело да се случи.

Римокатоличката црква учи дека само Бог може да прави чуда, но дека светците за кои се верува дека се со Бога на небото се застапуваат во име на луѓето кои им се молат. Необјаснивото исцелување обично се смета за чудо.

Поради својата „важна улога во евангелизацијата на Интернет“, Акутис минатата година беше прогласен за покровител на Светскиот ден на младите во Лисабон, објавија организаторите на тој настан.

Можете да прочитате

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

САД уништија седум радари на територијата контролирана од Хутите

Посебен сообраќаен режим во една општина во Скопје денес од 12 до 16 часот