Утрински Весник
Свет

Ова се најбогатите крипто и биткоин милијардери во светот

2024 04 30t155445z 757494774 Rc2wg7ac4b19 Rtrmadp 3 Fintech Crypto Binance Sentencing 1024x683 1.jpg

По турбулентен период, крипто пазарот доживува закрепнување, а со тоа и раст на бројот на крипто-милијардери. Според податоците на CoinGecko, вредноста на биткоинот е двојно зголемена во последните 12 месеци, достигнувајќи рекордни 73.000 долари во март. Вкупната вредност на сите криптовалути се зголеми за 170 отсто, додавајќи неверојатни 1,6 трилиони долари на пазарната капитализација во истиот период

Листата на Форбс на светски милијардери за 2024 година открива дека најмалку 17 луѓе станале крипто-милијардери, во споредба со девет минатата година. Нивниот вкупен имот сега достигнува 93 милијарди долари, што е двојно повеќе од минатата година.

И покрај тоа што се изјасни за виновен за обвиненијата за перење пари во САД, основачот и поранешен извршен директор на Binance, Чангпенг Жао, останува на врвот на листата на најбогати магнати за криптовалути. Иако плати казна од 200 милиони долари, а Binance дополнителни 4,5 милијарди долари, неговото богатство сега се проценува на 33 милијарди долари. Тоа го прави 50-ти најбогат човек во светот, со мнозински удел во Binance во вредност од 32,5 милијарди долари.

Покрај Жао, Брајан Армстронг, основачот на Coinbase, има богатство од 11,2 милијарди долари, додека Џанкарло Девасини, финансиски директор на Tether, има 9,2 милијарди долари. Мајкл Сејлор, основач на MicroStrategy, се наоѓа на четвртото место со богатство од 4,4 милијарди долари, главно генерирани од инвестиции во Биткоин.

Други значајни имиња на листата се Паоло Ардоин (Tether, 3,9 милијарди долари) и Жан-Луис ван дер Велде (Tether, 3,9 милијарди долари), Крис Ларсен од Рипл (3,2 милијарди долари), Фред Ерсам (3,2 милијарди долари) од CoinBase и Метју Розак ​​(3,1 милијарди долари) и Џед Мекејлеб (2,9 милијарди долари), долгогодишни личности и инвеститори во крипто индустријата.

Со оглед на континуираниот раст и еволуција на крипто-пазарот, се очекува бројот на крипто милијардери да продолжи да се зголемува бидејќи криптовалутите стануваат се повеќе интегрирани во глобалниот финансиски пазар.

Можете да прочитате

Гугл поставува кабел со оптички влакна од Африка до Австралија

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел