Утрински Весник
Македонија

Османи патува за Брисел

Османи патува за Брисел

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе престојува во работна посета на Брисел. Во рамки на неговата посета министерот Османи ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

dobivaj vesti na viber

Покрај средбата со генералниот секретар на НАТО, министерот Османи ќе се сретне со високи претставници на ЕУ. Во рамки на посетата министерот ќе одржи и брифинг во Центар за европски политики на тема: Северна Македонија и ЕУ: Движејќи се кон повеќе интеграција.

Работната посета на Брисел, Османи ќе ја заврши со присуство на прием по повод Денот на независноста на Република Северна Македонија во организација на нашите мисии во ЕУ и НАТО и Амбасадата на земјава во Белгија.

Можете да прочитате

Измерени рекордни 40 степени: Кој град беше најтопол денес во Македонија

Гаши се сретна со турскиот амбасадор: меѓусебните односи се на највисоко ниво

Новата влада ќе ја разгледа можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување, вели Мицкоски