Утрински Весник
Свет

Онлајн критиките на новиот закон за национална безбедност на Хонг Конг може да се казнуваат

20240325092358 Big 730x400 9.webp.webp

Регионалниот министер за правда на Хонг Конг, Пол Лам, предупреди дека споделувањето критики на интернет за новиот закон за национална безбедност може да се казнува според законодавството, кое вклучува казни за сепаратистичка активност.

Законот, кој стапи на сила завчера, предвидува казни до доживотен затвор за предавство, бунт, шпионажа, саботажа и „надворешно мешање“.

Тоа, исто така, го проширува кривичното дело „сепаратистичка активност“ на поттикнување омраза против кинеската Комунистичка партија.

Пол Лам во вчерашното телевизиско интервју објасни дека лице кое споделува критики на интернет од други земји или корисници во странство може да изврши кривично дело, во зависност од нивната „намера и цел“.

„Екстремно сценарио може да биде некој да ја објави (критиката) на интернет затоа што се согласува со неа, додавајќи коментари, дополнителни забелешки, со единствена цел да ги поттикне другите жители на омраза“, рече Лам.

Можете да прочитате

Русија и Јордан предупредуваат на опасност од регионална ескалација

Директните напади меѓу Иран и Израел завршија

Гутереш: Крајно време е да се запре опасниот циклус на одмазда на Блискиот Исток